Filtry
-
-

Kiedy budować dom z piwnicą?

Materiał partnera:

Dom z piwnicą nie jest dzisiaj już tak popularny jak kiedyś. Wciąż jednak podpiwniczony dom znajduje swoich zwolenników, a niekiedy jest wręcz rozwiązaniem koniecznym. Co warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zakupem projektu domu wyposażonego w piwnicę? Jakie ukształtowanie terenu jest wskazane w takim przypadku? Czy dom z podpiwniczeniem to zawsze dobry pomysł?

Linkhouse


Dom z piwnicą - wady i zaletyKiedy budować dom z piwnicą? Takie pytanie może zadać sobie każdy, kto ma właśnie podjąć decyzję i wybrać na przykład jeden z gotowych projektów domów. W pierwszej kolejności, gdy rozważa się dom wyposażony w podpiwniczenie, najlepiej zorientować się jakie są plusy i minusy tej dodatkowej przestrzeni znajdującej się poniżej powierzchni gruntu.

Wady domu z podpiwniczeniemZakładając budowę domu z podpiwniczeniem, trzeba mieć świadomość, że taka konstrukcja powinna być znacznie trwalsza niż dom bez piwnicy. Realizacja wybranego projektu domu, w którym znajduje się piwnica, będzie więc o wiele bardziej kosztowna.

Dodanie piwnicy sprawi też, że dom z takim elementem buduje się znacznie dłużej. Jest to taka przestrzeń, od której trzeba zacząć budować dom. Dlatego nie można wpaść na pomysł, by znalazła się pod budynkiem, gdy ekipa przystąpi do stawiania parteru. Piwnicę należy więc uwzględnić w projekcie domu już od samego początku.

Inną wadą podpiwniczonego budynku jest to, że jego kubatura może nie być tak atrakcyjna, jak domu pozbawionego piwnicy. Wszystko zależy w tym przypadku od indywidualnego projektu, od ogólnego metrażu obiektu, a także od terenu, na jakim chciałoby się go wybudować.

Dom wyposażony w piwnicę - zaletyDom z piwnicą daje większe poczucie komfortu. Zawsze gdy mają niespodziewanie pojawić się goście, można wykorzystać tę dodatkową przestrzeń jako przechowalnię różnych przedmiotów. Dzięki temu porządku w podpiwniczonym domu zajmą minimum czasu, a goście nie będą przecież zaglądać do piwnicy.

Piwnica może służyć za różne pomieszczenia, dlatego można powiedzieć, że jest to uniwersalna przestrzeń. Przydaje się do składowania opału, do montowania i przechowywania różnych instalacji. Można również zaprojektować w tym podziemnym wnętrzu pokój telewizyjny, czy strefę różnych rozrywek. Piwnica doskonale sprawdzi się też jako pralnia, siłownia, czy dodatkowa przestrzeń, w której się pracuje.

Wiadomo już przed stawianiem domu jednorodzinnego, że budynek ten ma ograniczony metraż. Jeśli na przykład stawia się go z cegły, wtedy metraż użytkowy po wszystkich pracach nie będzie tak duży, jak na początku. By go zwiększyć, warto zdecydować się właśnie na piwnicę. Dom może być całkowicie podpiwniczony lub tylko częściowo, co już zależy od indywidualnych preferencji w tym zakresie.

Kiedy dom z piwnicą się nie sprawdzi?Działka, na której ktoś chciałby realizować projekt domu z piwnicą ma wyraźny spadek? Może to być dostateczny powód, by zaniechać budowy pomieszczenia znajdującego się poniżej linii gruntu. Dlaczego? Ponieważ woda po opadach może być na tyle wysoka, że regularnie będzie wdzierać się przez drzwi do piwnicy i zalewać tę przestrzeń. By temu zaradzić, trzeba nieraz wyregulować ukształtowanie terenu. Nie zawsze jest to możliwe, gdy działka ma niewielki metraż i sąsiaduje z nią teren należący do kogoś innego.

Stawiając podpiwniczony dom na terenie narażonym na podtopienia i powodzie, regularnie trzeba będzie wypompowywać wodę z piwnicy i osuszać taką przestrzeń. Bywa to kosztowne, czasochłonne, a na dodatek każde takie zdarzenie coraz bardziej obniża wartość budynku. Ponadto nie do końca wiadomo, jak użytkować piwnicę, którą systematycznie zalewa woda. Można w niej co najwyżej przechowywać przedmioty wodoodporne, niemniej koszt budowy i utrzymania tego pomieszczenia znacznie przekracza korzyści, jakie daje użytkowanie tej powierzchni.


Kiedy piwnica jest najlepszym rozwiązaniem?


Wybór domu z piwnicą ze względu na działkę
Na dom z piwnicą warto się zdecydować, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do realizacji takiego projektu domu. W szczególności zaś wtedy, gdy kupiło się niewielką działkę, przez co nie można postawić na niej zbyt dużego obiektu dla rodziny.

Ponadto dom z podpiwniczeniem to dobry pomysł, jeśli ukształtowanie terenu jest dość specyficzne. Mianowicie stok to taki rodzaj gruntu, dzięki któremu idealnie udaje się ukryć piwnicę z korzyścią dla kubatury budynku. Ważne jest, by dom miał piwnicę, a jednocześnie był dość atrakcyjny pod względem wizualnym? Stok to najlepsze ukształtowanie terenu, jakie można wybrać pod tym kątem.

Dom z podpiwniczeniem z uwzględnieniem przeznaczenia
Chcąc znaleźć więcej odpowiedzi na pytanie, kiedy budować działkę z piwnicą, warto wziąć pod uwagę przeznaczenie tego dodatkowe metrażu. Piwnica może być wskazana, jeśli potrzeba jest ekstra przestrzeń, a przestrzeń domu znajdująca się od linii gruntu wzwyż jest niewystarczająca.

Nieraz trudno też znaleźć dość miejsca w domu jednorodzinnym na różne instalacje, czy urządzenia sanitarne bądź wodno-kanalizacyjne, na przykład na pompę ciepła. Podpiwniczenie doskonale rozwiązuje ten problem.

Z piwnicy mogą być również zadowolone wszystkie te osoby, które chciałyby w spokoju wykonać jakąś pracę niezwiązaną zbytnio z życiem rodzinnym. Zatem wszelkiej maści majsterkowicze, czy osoby o zacięciu hobbystycznym będą cieszyły się z tego, że mają dużą przestrzeń, w której mogą rozwijać swoje pasje i realizować ciekawe projekty.

Czy garaż w piwnicy to dobre rozwiązanie?Garaż w piwnicy sprawdzi się, bo:
  • jest komfortowy (samochód na wyciągnięcie ręki),
  • chroni przed wsiadaniem lub wysiadaniem z auta, gdy pada i/lub jest zimno,
  • jest bezpieczny - samochód pozostaje poza wzrokiem osób z zewnątrz.


Garaż w piwnicy może być kłopotliwy, ponieważ:

  • w domu czuje się zapachy dobiegające z garażu (np. olej, czy paliwo),
  • słychać każdy warkot silnika - jeśli ktoś wyjeżdża wcześnie rano, bardzo prawdopodobne, że obudzi w ten sposób pozostałych domowników.