Filtry
-
-

Jak sprzedać mieszkanie, które nadaje się do remontu?

Materiał partnera:

Podejmując decyzję o sprzedaży mieszkania, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego stanem technicznym. Jest to niezwykle istotne chociażby w kontekście ustalenia ceny transakcyjnej, czy też podjęcia decyzji o ewentualnym odświeżeniu mieszkania. Jak sprzedać nieruchomość, która nadaje się do remontu, którego jednocześnie nie chcemy już podejmować się we własnym zakresie?

Jak sprzedać mieszkanie, które nadaje się do remontu?


Jak wygląda sprzedaż nieruchomości, która nadaje się do remontu?Większość osób uważa, że sprzedaż nieruchomości, która nadaje się do remontu, to trudne i czasochłonne zadanie. Nie zawsze jednak tego typu mieszkania sprzedają się w dłuższym okresie czasu. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, dzięki którym znalezienie kupca będzie nieco łatwiejsze. Przede wszystkim nie można ukrywać przed klientami faktu, iż mieszkanie trzeba będzie wyremontować. Należy zamieścić taką informację w ogłoszeniu, bez względu na to, czy udostępniamy je we własnym zakresie, czy też poprzez profesjonalną agencję nieruchomości. Warto wykonać zdjęcia mieszkania, nie retuszując ich. Tego typu działanie stanowi swego rodzaju sito - będą zgłaszali się do nas wyłącznie klienci, którzy zdają sobie sprawę, w jakim dokładnie stanie jest dana nieruchomość. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu sprzedającemu.

Cena nieruchomości do remontu - jak ją ustalić?Bardzo istotną kwestią jest cena nieruchomości nadającej się do remontu. W jaki sposób należy ją ustalić? Otóż z całą pewnością będzie ona niższa, niż cena podobnych mieszkań, które zostały wykończone pod klucz. Przede wszystkim trzeba ocenić, które elementy obowiązkowo nadają się do remontu. Jeśli remont jest jedynie kwestią odświeżenia koloru na ścianach, cenę wyjściową można obniżyć o kilka tysięcy złotych. Natomiast w momencie, gdy wymienić należy poszczególne instalacje, podłogi oraz położyć na ścianach gładzie, konieczne będzie obniżenie ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto wstępnie oszacować koszty remontu (biorąc pod uwagę nie tylko cenę materiałów budowlanych, ale również koszty związane z robocizną), oczywiście poprzez uśrednienie kwot rynkowych, dzięki temu zyskamy lepszy pogląd na to, w jakim stopniu należy obniżyć proponowaną cenę transakcyjną nieruchomości.

Jak szybko sprzedać mieszkanie do remontu?Czasami zależy nam na tym, aby transakcję kupna-sprzedaży sfinalizować w krótkim czasie, pozyskując tym samym gotówkę. Tymczasem należy liczyć się z tym, że procedura sprzedaży mieszkania z rynku wtórnego często trwa nawet kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli nieruchomość będzie wymagała przeprowadzenia remontu. Chcąc ją nieco przyspieszyć, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości kdn.com.pl, której pracownicy pomogą chociażby w ustaleniu ceny, odpowiadającej realiom rynkowym. Innym rozwiązaniem jest oddanie nieruchomości do skupu - dzięki temu można otrzymać gotówkę niemalże od ręki. Minusem jest fakt, iż otrzymamy wtedy znacznie mniejszą kwotę, niż gdybyśmy sprzedawali mieszkanie we własnym zakresie, na warunkach rynkowych.