Filtry
-
-

Jak dbać o dach?

Materiał partnera:

Dach to nie tylko zwieńczenie estetyczne budynku, ale także bardzo ważny element konstrukcyjny w budownictwie. Zabezpiecza wnętrze i mieszkańców przed warunkami atmosferycznymi i hałasem, przykrywa dom. Wszelkie wady dachów mogą być bardzo poważne w skutkach, dlatego warto dbać o jego jak najlepszy stan. Jak dba się o dachy? Niezależnie od tego, jaki materiał został wybrany, by dach wykończyć, przede wszystkim powinno się na bieżąco przeglądać jego powierzchnię. Tak, by móc stwierdzić, czy nie pojawiło się żadne uszkodzenie. Ponadto powinno się dbać o to, by nie był obciążony i zanieczyszczony.

Linkhouse


Czyszczenie dachówKonieczność dokładnego wyczyszczenia dachu ma miejsce znacznie częściej, niż by się wydawało. Pokrycia dachów bardzo często znajdują się poza zasięgiem wzroku. Dlatego zapomina się o tym, ile jest czynników, które mogą je zabrudzić lub zacząć niszczyć. Wszystko przez bezpośredni kontakt z opadami, zwłaszcza kwaśnymi deszczami, ale także ze śniegiem, który dodatkowo zalega na nim przez dłuższy czas. Nienajlepszy wpływ na stan dachu mają też promienie słoneczne. Często na pokryciach dachowych pojawiają się też rośliny - glony, porosty i mchy oraz liście, szczególnie na domach położonych blisko lasów lub otoczonych naturą. Nie trzeba też chyba wspominać przyczyną ,jak wielu, plam może być ptasia działalność w pobliżu naszego komina.

Zwykłe zabrudzenia na dachuJak łatwo sobie wyobrazić, czyszczenie dachów nie jest prostym zadaniem. W przypadku małych zabrudzeń właściciele domów często decydują się na samodzielne wyczyszczenie dachu z użyciem myjki ciśnieniowej. Trzeba wiedzieć, że nieprawidłowe użycie myjki może poważnie uszkodzić dach. Oprócz tego, że powinno się do niego używać odpowiednich środków, wymaga też doświadczenia i wykorzystania profesjonalnego, dobranego dobrze sprzętu. Tak, by cała operacja nie tylko przywróciła poszyciu dawny blask, ale jednocześnie była całkowicie bezpieczna. Nawet przy lekkich zabrudzeniach, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zadanie wykona szybko i solidnie.

Trudne plamy do usunięcia z dachuTrudne plamy do usunięcia to takie, które:

  • są umieszczone w szczególnie trudno dostępnym miejscu,
  • jest ich bardzo dużo,
  • są mocno "wczepione" w dach.


W takich wypadkach istnieje ryzyko, że myjka ciśnieniowa nie będzie wystarczającym do oczyszczenia sprzętem. Odpowiednie rozwiązanie na pewno znajdzie doświadczona firma z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą, i której pracownicy dysponują odpowiednimi uprawnieniami do prac na wysokościach. Można z ich strony liczyć na skuteczność oraz indywidualne podejście dobrane do rodzaju powierzchni dachowej, jej kształtu i wielkości.

Impregnacja dachuImpregnacja dachu to znakomity sposób, by przeciwdziałać jego zabrudzeniom i chroni dach przed zgubnym wpływem śniegu, mrozów, grzybów i mchów. Oprócz lepszego wyglądu dachu otrzymuje się w ten sposób większą trwałość i długofalową oszczędność. Cały proces warto wykonać na umytym, odgrzybionym i odtłuszczonym dachu. Należy koniecznie zadbać o to, by nie było żadnych uszkodzeń przed rozpoczęcie impregnacji.

Malowanie dachuJeżeli działania renowacyjne, czyszczące czy impregnacja nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto zastanowić się nad malowaniem dachu. Jest to też dobra opcja, dla osób, które po prostu chciałyby coś zmienić w wyglądzie swojego domu. Przed malowaniem należy poszycie dachu odpowiednio przygotować, odtłuścić i naprawić, istotne jest też odpowiednie dobranie farby do malowanego materiału.