Filtry
-
-

Porozumienie chce wybudować 1138 mieszkań w Bielsku-Białej

Porozumienie dla Bielska-Białej zaprezentowało pakiet rozwiązań dla mieszkańców pod wspólną nazwą Program B-B Mieszkanie MIX. Program zakłada budowę 1138 komfortowych i tanich mieszkań, a także wyremontowanie 400 pustostanów, będących własnością ZGM.

Konferencja prasowa Porozumienia - 10.05.2018 · fot. bielsko.info


Program obejmuję budowę mieszkań na wynajem, w których czynsze będą znacząco niższe od czynszów rynkowych. Docelową grupą osób, które skorzystają z najmu będą bielszczanie o średnich zarobkach, tzn. zarabiający za dużo, aby wnioskować o lokale komunalne, ale zbyt mało, by kupić lokal na wolnym rynku.

W ramach programu mają zostać wyremontowane mieszkania komunalne w celu rozładowania kolejki oczekujących, która w 2017 roku wynosiła 619 wnioskujących. Docelową grupą osób, które skorzystają z najmu będą bielszczanie w gorszej sytuacji materialnej.

Konferencja prasowa Porozumienia - 10.05.2018 · fot. bielsko.info


"B-B Mieszkanie MIX" zakłada również zaproponowanie bielszczanom nowych i atrakcyjnych mieszkań w formule najmu z dojściem do własności. Program "Absolwent B-B"dla osób do 32 roku życia, które ukończyły szkołę średnią albo wyższą na terenie Bielska-Białej, są zameldowane w Bielsku-Białej oraz pracują albo prowadzą działalność gospodarczą w Bielskim Obszarze Metropolitalnym. Umowa z najemcą będzie zawierana na 10 lat. Po tym okresie najemca zda mieszkanie dla kolejnego absolwenta. Stawka czynszowa będzie niższa o 15% od stawki czynszowej przewidzianej dla standardowych mieszkań TBS.

Kolejną propozycją Porozumienia dla Bielska-Białej jest Program "Rodzina 5+" adresowany do rodzin z trojgiem albo więcej dzieci. Średnia wielkość mieszkania wyniesie 75 m2. Stawka czynszowa będzie niższa o 20% od stawki czynszowej przewidzianej dla standardowych mieszkań TBS.

Koncepcja osiedla Beskidzki Dom · fot. bielsko.info


1138 mieszkań zostanie wybudowanych w dziewięciu lokalizacjach na terenie całego miasta. Najwięcej - 282 mieszkań - powstanie na osiedlu "Beskidzki Dom", które zaplanowano w Kamienicy w rejonie ulic Grondysa i rotmistrza Pileckiego.

Osiedle "Beskidzki Dom" ma się składać z 14 domów wielorodzinnych głównie czterokondygnacyjnych. 97 mieszkań zostanie oddanych w formule taniego najmu, 102 - w formule najmu z dojściem do własności, 70 - w ramach Programu Absolwent B-B oraz 13 - największych - w ramach Programu Rodzina 5+.

Na osiedlu przewidziano żłobek, przedszkole oraz dom dziennego pobytu seniora. Placówki te połączone będą punktami integracji pokoleń, w tym ogródkiem i placem zabaw przeznaczonym do wspólnych zajęć międzypokoleniowych. Mieszkańcy osiedla "Beskidzki Dom" będą mogli korzystać z ogólnego placu zabaw, siłowni na wolnym powietrzu, mini skateparku, boiska, stołów do ping-ponga, wiat rowerowych. Znajdzie się także miejsce na wybiegi dla psów.

- Program B-B Mieszkanie MIX jest konieczny i wymaga pilnego wdrożenia, ponieważ miasto obecnie nie podejmuje się budowy mieszkań czynszowych z myślą o rodzinach, których nie stać na kupno mieszkania lub nieposiadających zdolności kredytowej. Na razie jedynymi graczami na rynku wielorodzinnego budownictwa w Bielsku-Białej są deweloperzy. Należy to zmienić, aby w naszym mieście chcieli pozostawać ludzie młodzi będący na dorobku, a także, aby sprowadzały się do nas osoby z innych miejscowości, zwiększając tym samym potencjał społeczny i gospodarczy Bielska-Białej - informuje Janusz Buzek z Porozumienia.

ab / bielsko.info