Filtry
-
-

Rozwiązania energooszczędne w budownictwie - wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego

Materiał partnera:

W 2021 roku zasady odnośnie budowania domów jednorodzinnych będą jeszcze bardziej restrykcyjne. Główne ustalenia pochodzą z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19.2010 roku, według której nieruchomości postawione w 2021 roku mają zużywać energię na poziomie bliskim zeru. Jakie rozwiązania zastosować, aby wskaźnik EP był wystarczający?

Rozwiązania energooszczędne w budownictwie - wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego


Czym jest wskaźnik EP dla domu jednorodzinnegoGdy przychodzi do budowania domów jednorodzinnych o energooszczędnej charakterystyce, bardzo często pojawia się skrót EP. Jednak co tak naprawdę oznacza. Wartość wskaźnika EP jest zależna od współczynników nieodnawialnej energii pierwotnej. Żeby był jak najniższy, a tym samym umożliwił postawienie wymarzonej nieruchomości, należy stosować źródła energii takie, dla których EP będzie niskie.

Jakie obowiązki wiążą się z tym, aby był jak najmniejszy wskaźnik EP?Jak wspomniano wcześniej, aby wskaźnik EP był możliwie najniższy, należy stosować materiały do wytwarzania energii o współczynniku nieodnawialnej energii pierwotnej na poziomie zero. Niestety nie we wszystkich przypadkach jest możliwe to, aby wytwarzać energię wyłącznie za sprawą paneli słonecznych, czy biomasy, które mają współczynnik zero. Dlatego budujący, ale przede wszystkim projektanci stają przed nie lada wyzwaniem.

Rozwiązania energooszczędne w budownictwie


Dlaczego nie wszystkie rozwiązania energooszczędne są wystarczające?Jednymi z najlepszych rozwiązań są ekonomiczne instalacje w domach energooszczędnych: ogniwa fotowoltaiczne i biomasa. Jednak istnieją konkretne ograniczenia, które uniemożliwiają w wielu przypadkach na zastosowanie wyłącznie tych opcji. Jeżeli chodzi o panele słoneczne, to generują energię wyłącznie w słoneczne dni w roku, a zapotrzebowanie na moc jest największe zimą i jesienią, kiedy trudno o dzień bez deszczu lub chmur. Biomasa jest natomiast wymagająca pod względem używania urządzeń, które korzystają z tego paliwa - potrzeba do nich regularnej obsługi wprowadzającej paliwo.

Skuteczne rozwiązania energooszczędneSą jednak inne rozwiązania, które wpłyną na to, że wskaźnik EP będzie niski. Oprócz paneli słonecznych i biomasy można zwrócić uwagę na rodzaj projektu, jaki jest zastosowany w przypadku danego domku. Dobre propozycje można znaleźć, na przykład na stronie Domoweklimaty.pl. Nieruchomość powinna być ustawiona w odpowiednim miejscu, aby była dobrze naświetlona, warto również zainwestować w ocieplenie ścian, na przykład bloczkami ze styropianu i grafitu, a całość dopełnić wykorzystaniem energooszczędnego wyposażenia domu.