Filtry
-
-

Dom w stylu rustykalnym - jakie lampy wybrać?

Materiał partnera:

Domy, utrzymane w stylu retro, zbudowane są przeważnie z naturalnego drewna, zawierają sporo masywnych, metalowych elementów i białych, ceramicznych dekoracji. Jednak największy wpływ na styl rustykalny i klimat zbudowanych w nim domów ma odpowiednie oświetlenie. Ciepłe, przyjemne światło nadaje pomieszczeniom klimat sielskości, niezależnie od tego, czy są to lampy wiszące, czy lampy sufitowe. Lampy rustykalne nie tylko nadają pomieszczeniu wiejski wygląd, ale również, poprzez zastosowanie odpowiedniego oświetlenia wnętrza, uwypukla relaksacyjny klimat pokoju. Jakie lampy stosowane są w stylu rustykalnym?

Źródło: unsplash.com


Lampy wisząceBudując dom w stylu rustykalny, powinniśmy wykorzystać lampy budowlane, by każdy element został odpowiednio dopracowany i znalazł się na właściwym miejscu. Musimy również zastanowić się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia do głównych pomieszczeń. W kuchni zrobionej w stylu rustykalnym jako źródło światła sprawdzi się lampa wisząca tuż nad masywnym, drewniany stołem. Niektóre modele mają regulację wysokości, dzięki czemu można dopasować ten parametr do aktualnie wykonywanych czynności. Lampy w stylu rustykalnym, jako główne źródło światła powinny wisieć nie niżej niż 80-100 centymetrów nad stołem, inaczej będą zasłaniać twarze biesiadników.

Lampy sufitoweJako lampy w stylu rustykalnym mogą być również wykorzystane lampy sufitowe. Lampa taka wykonana jest z metalu i ozdobiona drewnianymi elementami, posiada również białe lub kremowe klosze, dzięki czemu barwa światła nadaje pomieszczeniu sielski, przytulny klimat. Oświetlenie rustykalne w takiej postaci sprawdzi się zwłaszcza w salonie lub na korytarzu. Choć w stylu rustykalnym obowiązują klimaty nawiązujące do przeszłości, powinniśmy zastosować nowoczesne oświetlenie i żarówki led, by uniknąć ostrego, niebieskawego światła i oświetlić pomieszczenie żółtą, ciepłą barwą. W swoim domu możemy również zastosować płaskie panele led, które są połączeniem stylu retro i nowoczesności.


Lampy rustykalne w salonieSalon jest miejscem, w którym koncentruje się życie domowe, nic więc dziwnego, iż to właśnie w tym pomieszczeniu mamy największe pole do popisu. Eksperymentując nie tylko z rodzajem lampy, ale również miejscem jej umieszczenia na suficie możemy uzyskać zaskakujące efekty, nawet odchodząc nieco od stylu rustykalnego. W salonie przydatna będzie nie tylko lampa sufitowa, ale także lampy ścienne, utrzymane w takim samym stylu. Ponieważ domy w stylu rustykalnym posiadają zazwyczaj wysoki sufit, powinniśmy wykorzystać w salonie żyrandol. Różne rodzaje lamp utrzymanych w klimacie retro znajdziemy na stronie: https://kolory-swiatla.pl/