Filtry
-
-

Domek bez pozwolenia. Czym jest milcząca zgoda na dom bez pozwolenia na budowę?

Materiał partnera:

Masz dość miasta? Marzysz o swoim miejscu na Ziemi pełnym ciszy i domowego ciepła, do którego będziesz powracać z przyjemnością? W tym momencie wielu inwestorów udaje się do banku. Z czym tam się spotykają? Z odmową udzielenia kredytu. Nawet mimo stałych dochodów i wyraźnej wypłacalności.

Jeśli nawet bank zgodzi się na kredyt, jego wartość jest zwykle niewielka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na stawianie niewielkiego domku na zgłoszenie, by stworzyć własną przestrzeń idealną do owocnego wypoczynku.

domy bez pozwolenia


Dom bez pozwolenia na budowę. Czyli jaki?Na zgłoszenie można budować parterowe, wolnostojące budynki rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35m2. Łącznie na każde 500 m2 powierzchni działki można postawić jeden taki obiekt. Tyle mówią przepisy. W praktyce możesz wybudować kilka takich domów całkiem niedaleko siebie - wystarczy spełnić założenie dotyczące wielkości działki.

Jedyne ograniczenie polega na tym, że budynek rekreacji indywidualnej to w rozumieniu prawa nie tyle dom jednorodzinny, co raczej domek letniskowy. Teoretycznie nie jest to więc obiekt mieszkalny - nie możesz się w nim zameldować. Możesz go jednak ocieplić i korzystać z niego o każdej porze roku.

domy bez pozwolenia


Budowa domu bez pozwolenia o powierzchni użytkowej powyżej 35m2.O tym, że w domach parterowych nie może być co prawda poddasza czy piętra, lecz można w nich zbudować antresolę, dowiadujesz się zwykle z Internetu. W tym momencie w Twojej głowie otwiera się całe królestwo możliwości. Okazuje się bowiem, że możesz mieć dom o powierzchni użytkowej nawet i 60 m2 bez uzyskania pozwolenia na budowę.

Co stworzysz na swojej antresoli? Sypialnię? A może domowe biuro lub bibliotekę wypełnioną książkami po sam sufit? To już zależy wyłącznie od Ciebie. Liczy się to, że bez zbędnych formalności zyskasz dodatkową przestrzeń do wypoczynku.

Prawo budowlane. Na czym polega zgłoszenie zamiaru budowy domu?Zgłoszenia dokonuje się na 21 dni przed rozpoczęciem budowy domu. W urzędzie miasta lub starostwie powiatowym składasz:
szkic usytuowania,
oświadczenie o prawie do dysponowania [b]nieruchomością
na cele budowlane,
wypełniony formularz zgłoszeniowy,
rysunki i opis techniczny planowanego budynku.[/b]
Gdy wyznaczony czas minie, a urząd nie zgłosi żadnych uwag, możesz budować. Zezwala Ci na to instytucja milczącej zgody urzędowej obowiązująca przy domach bez pozwolenia.

domy bez pozwolenia


Co sprawdzi urząd, gdy chcesz budować dom na zgłoszenie?Starostwo powiatowe lub urząd miasta w ciągu trzech dni powinien zamieścić informację o zgłoszeniu zamiaru budowy domu w Biuletynie Informacji Publicznej. Później sprawdza, czy projekt został stworzony przez architekta z uprawnieniami i nie brak w nim wszystkich niezbędnych elementów. Zwraca też uwagę, czy budynek nie naruszy wymagań środowiskowych i jest zgodny z MPZP lub warunkami zabudowy.

Jeśli zostaną wykazane jakiekolwiek nieprawidłowości, inwestor może zostać poproszony o uzupełnienie dokumentacji. W skrajnym przypadku otrzyma zawiadomienie o odmowie przyjęcia zgłoszenia, co jest równoznaczne z decyzją odmowną.

Bez pozwolenia możesz wybudować domek drewniany do całorocznego relaksu.Jak widać, milcząca zgoda urzędowa to najlepsze, co może Ci się przytrafić, jeśli planujesz budować dom bez pozwolenia. Co ważne, budowa takiego obiektu nie zajmuje wiele czasu. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się na drewnianą konstrukcję szkieletową.

W takim przypadku firma budowlana stawia zamknięty, gotowy do wykończenia obiekt w zaledwie dwa dni. Pozostałe prace możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą zaprzyjaźnionej ekipy wykończeniowej. Co najlepsze, projekty domków na zgłoszenie są coraz ciekawsze. Jeśli chcesz się przekonać, do jakiego stopnia architekci potrafią odpowiedzieć na zapotrzebowanie widoczne na rynku, koniecznie zapoznaj się ze stroną Hyta.pl.