Filtry
-
-

Śląskie - gdzie kupić nieruchomość?

Materiał partnera:

Województwo śląskie z roku na rok zyskuje na popularności. To jednocześnie region, w którym znajduje się najwięcej w Polsce miast na prawach powiatu. Zdaniem wielu ekspertów to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w kraju, stąd nie powinno dziwić duże zainteresowanie nieruchomościami w tym województwie. Gdzie warto rozważyć zakup mieszkania w Śląskim?

Śląskie - gdzie kupić nieruchomość?


Katowice i Gliwice - liderzy aglomeracji śląskiejOsoby, które szukają mieszkania na sprzedaż w województwie śląskim często rozpoczynają przeglądanie portali ogłoszeniowych od nieruchomości w Katowicach. Nic dziwnego - to „stolica” aglomeracji śląskiej i miasto, w którym zagraniczne korporacje coraz częściej otwierają swoje oddziały. Średnie zarobki w Katowicach przewyższają te z wielu innych dużych miast w Polsce, takich jak Łódź, Lublin czy Olsztyn. Są także znacznie wyższe niż w innych miastach województwa śląskiego. Minusem może być jednak fakt, że ze względu na położenie Katowice są miastem zatłoczonym. Dodatkowo ceny nieruchomości należą do jednych z najwyższych w województwie.

Innym interesującym wyborem, jeśli chodzi o aglomerację śląską, są Gliwice. To miasto położone właściwie na jej skraju, dzięki czemu jest znacznie mniej zatłoczone. Co istotne, wciąż znajduje się stosunkowo blisko centrum aglomeracji - mieszkańcy Gliwic mogą do pracy bez przeszkód dojeżdżać do Katowic czy np. Chorzowa. Jednocześnie gliwiczanie niezwykle pozytywnie oceniają życie w swoim mieście - z badań CBOS wynika, że czują sią się w nim bezpiecznie, a dodatkowo doceniają liczne tereny zielone oraz poziom komunikacji miejskiej. Ceny nieruchomości w Gliwicach są też znacznie niższe od tych w Katowicach, co może być kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tego niewielkiego miasta.

Bielsko-Biała i Żywiec: idealne dla amatorów górJeśli jednak ktoś woli mieszkać „bliżej natury”, świetnym wyborem mogą być również Bielsko-Biała czy okolice Żywca. Stolica Podbeskidzia ma niezwykle korzystne położenie - jest oddalona zaledwie o godzinę jazdy samochodem od Katowic, a jednocześnie jest świetną bazą wypadową w góry, jeśli ktoś chce zatrzymać się przed wyprawą w Beskid w większej miejscowości. Dodatkowo Bielsko-Biała - ze względu na zabytkową zabudowę - jest nazywana „małym Wiedniem”. To także dobre miejsce do zakupu mieszkania inwestycyjnego - zwłaszcza kawalerki. Średnie ceny wynajmu nie odbiegają zbyt mocno od tych warszawskich, co oznacza, że stopa zwrotu inwestycji jest znacznie wyższa. Metr kwadratowy mieszkania w Bielsku-Białej jest nawet dwukrotnie tańszy niż w Warszawie.

Z kolei Żywiec to idealne miejsce na zakup nieruchomości dla miłośników gór, którzy chcą mieszkać jak najbliżej natury. Nowe inwestycje są realizowane także w pobliżu Jeziora Żywieckiego. Zakup nieruchomości w tej okolicy może być świetnym posunięciem dla osób, które rozważały inwestycję w mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy.

Województwo śląskie kryje zresztą znacznie więcej ciekawych miejsc, w których warto rozważyć kupno mieszkania. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się np. nieruchomości w Częstochowie, Jaworznie czy Jastrzębiu Zdroju. Wybór docelowej lokalizacji warto jednak uzależnić od indywidualnych preferencji.