Filtry
-
-

Pluskwa domowa - niebezpieczny szkodnik

Materiał partnera:

Pluskwa domowa to owad, który już na stałe zadomowił się w naszych mieszkaniach. Znaleźć może się w nich bardzo łatwo, a pozbyć się go może być już o wiele trudniej. A pozbyć się pluskiew należy koniecznie. Przenoszą różnego rodzaju choroby, a ich ugryzienia są bardzo dotkliwe i pozostawiają widoczne ślady. Aby skutecznie zwalczać pluskwy warto dowiedzieć się jak najwięcej. Czym dokładnie są te stworzenia i jak się rozwijają? Skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pluskwa domowa - wszystko co trzeba o niej wiedziećPluskwa domowa (Cimex lecturalius)jest owadem, który żyje i rozmnaża się w naszych domach. Miejsca przez niego wybierane to między innymi meble obite tapicerką, obrazy, tapety na ścianach, dywany i wiele innych. Pluskwy można spotkać w trzech różnych formach. Najbardziej uciążliwe są oczywiście formy dorosłe. Są to niewielkie owady, o długości ciała nieprzekraczającej pięciu milimetrów. Są owalne i mocno spłaszczone, o kolorze od czerwonobrązowego do jasnobrązowego. Zdecydowanie mniej widoczne są larwy pluskiew, które żyją najczęściej w tapicerkach mebli i podobnych miejscach i żywią się resztkami materii organicznej. Jaja są niewielkie, białawe i owalne. Składane są w większych grupach i mogą być dostrzeżone gołym okiem. Forma dorosła pluskwy domowej żywi się ludzką krwią i odpowiednio do tego ukształtowany jest ich aparat gębowy. Obecność pluskiew można zaobserwować najczęściej pośrednio. W nocy na ciele mogą pojawiać się ślady po ugryzieniach, mające formę czerwonych krost, często ułożonych w liniach. W niektórych miejscach w domu widoczne są ich odchody w postaci brązowych kropek. Czasami znaleźć można również jaja tych owadów.

Skąd się biorą pluskwy?Pluskwy są obecne w praktycznie wszystkich, zamieszkanych przez człowieka szerokościach geograficznych. Najczęściej znaleźć je można w starych meblach, czy dywanach. Warto również podkreślić, że owady te bardzo łatwo jest przenieść z jednego miejsca na inne. Wystarczy krótki kontakt w którym pluskwy są już obecne (może to być budynek publiczny, mieszkanie prywatne, komunikacja miejska), aby zaistniało ryzyko przyniesienia ich do domu. Jeżeli tak się stanie to przez długi czas ich obecność może nie być zauważona - kolonie rozwijają się powoli. Należy wyraźnie powiedzieć, że obecność pluskiew może być, ale bardzo często nie jest związana z brakiem higieny.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?Istnieje wiele metod domowych na pozbycie się pluskiew. Pomocne może być dokładne sprzątanie - zwłaszcza z użyciem myjki parowej, niektóre zioła i minerały. Jednakże skuteczne zwalczanie pluskwy wymaga zdecydowanie wytoczenia cięższych dział. Zajmują się tym profesjonalne firmy oferujące dezynsekcję tych owadów. Należy do nich przedsiębiorstwo Stander - https://www.stander.pl/.

undefined