Filtry
-
-

Na co zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz

Materiał partnera:

 Odkurzacz jest niezbędnym sprzętem w każdym domu i mieszkaniu. Szeroki wybór różnych rodzajów i modeli tego typu sprzętu sprawia, że decyzja o tym, jaki odkurzacz kupić, bywa bardzo trudna. Z pomocą w podjęciu decyzji przychodzi poniższy poradnik. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki odkurzacz do domu wybrać.

Linkhouse mojelokum1. Jaki odkurzacz wybrać?
2. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?
 

Jaki odkurzacz wybrać?Mnogość sprzętu AGD oraz ilość rozwiązań i patentów, które są obecnie dostępne na rynku sprawia, że nierzadko nawet trudno zorientować się, które parametry w odkurzaczach są najistotniejsze.  A od decyzji, jaki wybrać odkurzacz zależy nie tylko jego funkcjonalność i dopasowanie sprzętu do potrzeb użytkownika, ale też satysfakcja płynąca ze sprzątania. Jeśli chodzi więc o odkurzacz - jaki wybrać jego rodzaj, aby móc cieszyć się w pełni użytecznością urządzenia przez długi czas? Przede wszystkim najpierw warto zastanowić się nad rodzajem urządzenia. Czy interesują cię modele bezworkowe czy tradycyjne, odkurzacze z filtrem wodnym, ręczne czy może innego typu? Poniżej znajdują się dokładniejsze informacje na temat każdego z tych rodzajów urządzeń.]

Najbardziej standardowe i popularne są odkurzacze workowe (tradycyjne). Wszelkie zabrudzenia i kurz trafiają w nich do worka znajdującego się wewnątrz urządzenia. Na rynku dostępny jest bogaty wybór modeli workowych o różnych wielkościach, mocy i wydajności. Wybierając taki typ, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj stosowanych w środku worków. We wszystkich modelach można wykorzystywać wymienne worki papierowe lub tekstylne. Ponadto w niektórych mogą być używane tzw. worki stałe. Decydując się na taki rodzaj odkurzacza, należy pamiętać o regularnym wymienianiu worków, co może być uciążliwe szczególnie dla osób uczulonych na roztocza czy kurz.

Innym rodzajem są odkurzacze bezworkowe, w których zanieczyszczenia są wciągane do specjalnego pojemnika. Należy go regularnie opróżniać oraz myć. Jego zaletą jest niezmienna moc ssania, bez względu na stopień zapełnienia pojemnika. Brak konieczności zakupu worków wiąże się też z oszczędnościami finansowymi.

W ofercie sklepów dostępne są też odkurzacze z filtrami wodnymi. Siła ssąca w tych modelach może być regulowana na aż czterech poziomach, zależnie od intensywności zanieczyszczenia powierzchni. Sposób działania tego rodzaju sprzętu nie ogranicza się tylko do pracy z użyciem pary. Można również go wykorzystać przy odkurzaniu na sucho z filtrem wodnym. Sprawdzi się szczególnie dobrze do czyszczenia umywalek, płytek i kafelków, luster, okien czy płyt kuchennych.

Lekkie, małe i poręczne - tymi cechami można określić odkurzacze akumulatorowe (ręczne), często wykorzystywane np. jako odkurzacz do samochodu. Sprawdzą się świetnie także podczas sprzątania trudno dostępnych miejsc. Ich moc silnika jest niewielka, przez co odkurzacz ten nadaje się tylko do zbierania drobnych zanieczyszczeń. Zależnie od modelu, urządzenie to pozwala na ciągłą pracę przez ok. 15-30 minut na jednym ładowaniu.

Rosnącą popularnością cieszą się odkurzacze wielofunkcyjne, umożliwiające nie tylko zwykłe sprzątanie pomieszczeń, ale też inne czynności, np. pranie dywanów, zbieranie rozlanych płynów czy mycie okien. Mnogość funkcjonalności sprawia, że są one zwykle dość ciężkie, co może stanowić problem, gdy trzeba wnosić odkurzacz pod schodach lub gdy w mieszkaniu brakuje miejsca na przechowywanie tak sporego sprzętu.

Odkurzacze przemysłowe są z kolei wykorzystywane w różnego typu branżach i przestrzeniach przemysłowych, np. halach produkcyjnych, fabrykach, magazynach czy sklepach wielkopowierzchniowych. Pozwalają na sprawne i szybkie pozbycie się różnego typu zanieczyszczeń, a także szkodliwych dla zdrowia opiłków, pyłów i innych śmieci.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?Wiedząc już, jaki rodzaj odkurzacza jest najlepszy do twoich potrzeb i oczekiwań, warto skupić się na innych aspektach tych urządzeń. Przede wszystkim istotna jest moc odkurzacza. Powinna być dostosowana do rodzaju powierzchni oraz wielkości odkurzanych pomieszczeń. W 2014 roku wprowadzono ustawę, według której maksymalna obowiązująca moc silnika w odkurzaczach to 1600W. Warto przy tym wiedzieć, że poza mocą, bardzo istotna jest siła uciągu, czyli parametr określający, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza odkurzacza. Optymalna wartość uciągu to 45-60 litrów na sekundę dla odkurzaczy domowych.

Ważny jest też dobrej klasy filtr w odkurzaczu. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu jest małe dziecko, alergik czy inna osoba z problemami astmatycznymi. Nowoczesne urządzenia są standardowo wyposażone w filtry HEPA, spełniające unijne normy H12.

Przy wybieraniu konkretnego sprzętu warto też zwrócić uwagę na długość kabla w odkurzaczu. Dobrze, aby był on jak najdłuższy, dzięki czemu bez trudu możliwe będzie manewrowanie urządzeniem i odkurzenie dowolnych powierzchni. Osoby, które jednak nie preferują modeli z kablem, mogą się zdecydować na wersje bezprzewodowe. Ze względu na wiele czynników decydujących o jakości sprzętu, szukając dobrego odkurzacza koniecznie odwiedź sklep Castorama - www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/porzadki-i-chemia/odkurzacze.html

Przy zakupie odkurzacza bardzo ważna jest gwarancja. Standardowo wynosi ona 2 lata, ale często istnieje możliwość dokupienia przedłużenia gwarancji. Przed nabyciem urządzenia, warto dokładnie wczytać się w warunki gwarancyjne, które oferuje producent, aby później uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.