POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry
-
-

Rusztowania - kupić czy wynająć?

Materiał partnera:

Duże firmy specjalizujące się w budowie domów i obiektów w wersji pod klucz czy ocieplaniu elewacji wielopiętrowych bloków i ich malowaniu zwykle posiadają rozbudowany park maszynowy oraz własny sprzęt niezbędny do prac.

Rusztowania - kupić czy wynająć?


A co z mniejszymi usługodawcami oraz prywatnymi inwestorami, którzy planują rozpoczęcie prac budowlanych na zewnątrz, do których potrzebne są rusztowania? Zainwestować we własne konstrukcje czy lepiej je wynająć? Analizujemy plusy i minusy tych dwóch rozwiązań.

Co warto wiedzieć o rusztowaniach?Rusztowaniami określa się tymczasowe konstrukcje, które pozwalają wygodnie i bezpiecznie pracować na dużych wysokościach oraz zyskać dostęp do miejsc, których nie da się dosięgnąć z poziomu gruntu. Dzięki nim pracownicy wykonujący konkretne czynności na wysokości co najmniej 2 m mogą bezpiecznie się poruszać oraz mają w zasięgu ręki niezbędne materiały budowlane i narzędzia. Rusztowania najczęściej wykorzystuje się podczas prac tynkarskich, dekarskich i malarskich.

Rusztowania - kupić czy wynająć?


Tego typu konstrukcje budowlane znane są już od starożytności. Były one wykorzystywane podczas wznoszenia budowli, ich konserwacji i napraw czy rozbiórek budynków.

Zakup czy wynajem?Zakup rusztowań generuje naprawdę wysokie koszty. Niezbędne jest nie tylko zapłacenie za elementy i ich samodzielne złożenie, ale także odpowiednia konserwacja. W Polsce obowiązują ścisłe normy bezpieczeństwa, które należy spełniać. Rusztowania muszą posiadać okresowe certyfikaty potwierdzające ich przeglądy i zachowanie bezpieczeństwa. Wynajem rusztowań pozwala uniknąć konieczności regularnych prac konserwacyjnych. Wielu inwestorów ceni sobie także fakt, że wypożyczalnie dowożą elementy lub gotowe konstrukcje prosto na plac budowy. W przypadku elementów, zajmują się także ich montażem, a po zakończeniu prac dbają o demontaż.

Rusztowania - kupić czy wynająć?


Wynajem często wybierany jest jeszcze z jednego powodu - poszczególne prace wymagają różnych typów konstrukcji. Budowa obiektów, ich termoizolacja, malowanie i wykończenia wymagałyby więc zakupienia całego pakietu różnych rusztowań. Skorzystanie z oferty wypożyczalni pozwala uniknąć konieczności ponoszenia tak dużych kosztów. Dodatkowo od tej samej firmy można wynająć również inny sprzęt potrzebny na placu budowy - np. podnośnik koszowy, dźwig czy koparko-ładowarkę z obsługą operatora.

Rodzaje rusztowań i ich zastosowaniaPodstawowa konstrukcja składa się z pomostu (lub pomostów), który jest umieszczony na pionowych słupach. Słupy wzmacnia się specjalnymi wiązaniami poziomymi i skośnymi, aby całość pozostała stabilna i pozwala na bezpieczne poruszanie się po pomostach. Obecnie rusztowania najczęściej wykonuje się z metalu (dawniej było to drewno).

Poszczególne konstrukcje różnią się jednak nieco od siebie. Pod tym względem można wyróżnić m.in. rusztowania:

  • warszawskie - konstrukcja kolumnowa, która składa się z pionowych rur z podłączonymi elementami. Elementy łączy się tutaj za pomocą łącz czopowych (nie używa się śrub). Jest to prosta i szybka w montażu konstrukcja, która doskonale sprawdza się przy czyszczeniu i malowaniu elewacji, ocieplaniu domów czy malowaniu ścian,
  • rurowo-złączkowe - te uniwersalne konstrukcje dobrze sprawdzą się przy pracach murarskich, tynkarskich i wielu innych. Ich słabszą stroną jest dość złożony proces składania,
  • przejezdne - zwykle są wykonane z aluminium lub innego lekkiego materiału. Dobrze sprawdzą się w pracach, które wymagają częstego przestawiania rusztowań,
  • modułowe - są to elementy rozmieszczone w różnych odległościach od siebie, które łączy się w stałych punktach. Najczęściej stosuje się je podczas prac w budynkach o niestandardowej bryle architektonicznej (obiekty przemysłowe, wysokie kościoły, zabytki).Wynajem pozwala uniknąć konieczności inwestowania w każdy typ rusztowań potrzebnych akurat do wykonywanych prac.