Filtry
-
-

Wynajem dźwigów przy budowie nieruchomości

Materiał partnera:

Podczas inwestycji prywatnych i deweloperskich wiele prac budowalnych jest zlecanych firmom zewnętrznym. Nie inaczej jest w przypadku robót związanych z dźwigami - zarówno samojezdnymi jak i wieżowymi. Powszechnie zleca się innym firmom usługi dźwigowe lub zamawia się wynajem dźwigów z obsługą operatora. Czy jest jest opłacalne rozwiązanie i czy warto korzystać z tego typu specjalistycznego sprzętu?

linhouse


Żurawie samojezdne - zakres pracSpecjalistyczny sprzęt - dźwigi samojezdne to częsty widok na placach budowy, ponieważ to dzięki żurawiom istnieje możliwość transportu ciężkich materiałów z jednego miejsca na drugie. Maszyny te wykonują na budowach wiele zadań w rożnym zakresie. Można wymienić te najbardziej popularne z nich, ale tak na prawdę ich lista jest niemalże nieskończona. Sprzęt dźwigowy ułatwia wiele czynności i działań budowlanych, dzięki czemu prace przeprowadzane są szybciej, łatwiej i wydajniej.

Rozładunki na budowach

Mogą świetnie się sprawdzić jako dźwignice służące do rozładunku materiałów budowlanych, zwłaszcza w sytuacji, gdy przeprowadzenie tych prac byłoby utrudnione w przypadku użycia innych maszyn. Można z powodzeniem stosować w tym celu ładowarki teleskopowe, koparko-ładowarki czy też wózki widłowe, ale warunkiem ich użycia jest przygotowanie odpowiedniej nawierzchni na budowie, która umożliwia jazdę z (często niemałym) ciężarem. Za to żuraw samojezdny może je przetransportować z jednego stanowiska pracy bez konieczności częstych przejazdów - odpada więc kwestia utwardzania terenu i tworzenia rozbudowanej struktury dróg dojazdowych na placu budowy.

Podawanie materiałów na wysokości

Nie lada wyzwaniem może być transport bliski dużych i ciężkich elementów na spore wysokości. Dźwigi w przeciwieństwie do żurawi wieżowych nie są trwale posadowione na fundamencie, dzięki czemu mogą ustawić się blisko miejsca, w którym mają zostać przeprowadzone prace. Takie rozwiązanie sprawia, że przy mniejszych odległościach od osi żurawia możliwe jest podniesienie cięższego ładunku. Żuraw samojezdny o odpowiednio sporym udźwigu maksymalnym będzie w stanie podnieść nawet kilkukrotnie większy ciężar w stosunku do swojego wieżowego odpowiednika, zwłaszcza gdy ten ustawiony jest w znacznej odległości.

Prace monterskie

Montaż hal i innych budynków z gotowych, prefabrykowanych wcześniej elementów wymaga ich transportu za pomocą dźwigów. Ekipy monterów współpracują z firmami dźwigowymi ponieważ wynajem żurawia do tego typu prac jest niemalże konieczny. Trudno byłoby innym sprzętem niż dźwig samojezdny równie sprawnie je wykonać. To zadanie wymagające sporej precyzji i dokładności aby móc elementy konstrukcyjne do siebie przytwierdzić - za pomocą łączenia ich śrubami lub spawania. Ważna jest tu również uwaga i skupienie operatora. Pracując dźwigami blisko stanowisk roboczych innych pracowników należy zachować szczególną ostrożność aby nie narazić ich na możliwe urazy a nawet wypadki. Doświadczeni operatorzy żurawi potrafią sterować maszyną zarówno szybko i wydajnie, a przy tym także bezpiecznie i zgodnie z BHP.

Usługi dźwigowe na Śląsku

Województwo Śląskie to obszar na którym możemy z powodzeniem wynająć dźwigi gotowe do przeprowadzenia różnych zleceń. Niezależnie od miasta, w którym szukamy usług dźwigowych, z łatwością wynajmiemy dźwig w Gliwicach, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, a także i poza centrum aglomeracji - w Żorach, Jastrzębiu czy Rybniku. Zamawiając usługi żurawiami dobrze jest wziąć pod uwagę poniższe kwestie - dotyczące rodzaju sprzętu dźwigowego oraz jego dojazdu na miejsce pracy.

Rodzaje i klasy dźwigów

Przed zamówieniem usług dźwigowych warto jest ustalić jaki sprzęt będzie odpowiedni do naszego zadania. Można szukać takiej porady u właścicieli lub dyspozytorów z firm świadczących takie usługi. Zazwyczaj po krótkim wywiadzie telefonicznym i dopytaniu o rodzaj prac oraz warunki na budowie będą oni nam w stanie polecić konkretny model lub klasę żurawia, który poradzi sobie z tym zadaniem.

Dojazd żurawi na budowę

Nie bez znaczenia pozostają także kwestie dojazdu sprzętu. W przypadku konieczności pokonania znacznych odległości, zwłaszcza dużymi dźwigami, ich dojazd będzie znacznie obciążał budżet. Przy mniejszych żurawiach, np. typu Liebherr LTM 1030/2 (35 ton) stawki za dojazd nie będą tak dotkliwe bo zaczynają się już od 12 zł za km.

W zależności od sytuacji i naszego zapotrzebowania być może warto jest wysłać zapytania do kilku różnych usługodawców, aby skorzystać z wynajmu dźwigów u tego, który oferuje najbardziej korzystne warunki.