Filtry
-
-

Zaaranżuj ogród własnymi rękami

Materiał partnera:

Przydomowy ogród jest tak cenną przestrzenią, że wszyscy chcemy ją jak najlepiej wykorzystać. Czy do jej aranżacji zawsze trzeba zatrudniać fachowców? Nie! Wiele prostych pomysłów i rozwiązań możesz wdrożyć samodzielnie. Wystarczą podstawowe narzędzia ogrodnicze, dobra emalia do drewna oraz odrobina wolnego czasu, by stworzyć swoją prywatną oazę, w której komfortowo odpoczywa się na łonie natury. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak samodzielnie zaaranżować przepiękny i funkcjonalny ogród.

Zaaranżuj ogród własnymi rękami


Tworzenie strefy wypoczynkowejIstnieje wiele sposobów na natychmiastową poprawę estetyki oraz komfortu w ogrodzie, bez konieczności korzystania z pomocy profesjonalistów. Jednym z nich jest aranżacja prostej strefy wypoczynkowej. Czego potrzebujesz? W najbardziej standardowym scenariuszu wystarczy mały stolik i dwa wygodne fotele lub leżaki. Mogą być to stare meble, którym nadasz drugie życie.

Warunek jest jeden - powinny być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Wtedy łatwo je odświeżysz, nawet jeśli ich stara powłoka jest już mocno złuszczona, a konstrukcja wydaje się mało stabilna. Na początku wzmocnij łączenia mebli - dokręć śrubki, uzupełnij brakujące elementy oraz napraw uszkodzenia. Następnie oczyść i zabezpiecz drewniane powierzchnie mebla. Do tego potrzebna będzie dobrej jakości emalia, taka jak Jedynka Drewno i Metal Mat. Odświeżone krzesła i stolik będą pięknie prezentować się na tarasie lub wśród ogrodowej zieleni.

Dzielenie ogrodowej przestrzeni za pomocą żywej ścianyPodział ogrodu na różne obszary o różnym przeznaczeniu może sprawić, że przydomowa przestrzeń będzie lepiej zorganizowana, a każdy jej centymetr zostanie świetnie wykorzystany. Wiele osób zastanawia się jak to efektywnie zrobić. Dobrym rozwiązaniem może okazać się żywa ściana, która oddzieli np. taras od ogródka warzywnego. Do jej przygotowania potrzebujesz tylko prostego stelaża - może być to stare przęsło drewnianego płotu czy niewielka dwuramienna drabina.

Odśwież i zabezpiecz materiał - ponownie może przydać się emalia do drewna (www.farbyjedynka.pl) - zadbaj o odpowiednie umieszczenie go w gruncie (zazwyczaj wystarczy wkopać go na kilkanaście centymetrów w ziemię), a następnie przymocuj do stelaża kilka haczyków. Ostatni krok to zawieszenie na haczykach doniczek z roślinami lub ziołami. Możesz również wykorzystać inne ozdoby. Takie rozwiązanie pozwala często zmieniać kompozycję, odświeżając tym samym wygląd ogrodowej ściany.

Dodawanie kolorowych akcentówŻaden wspaniały ogród nie będzie kompletny bez akcentów kolorystycznych. Jeśli nie chcesz czekać na to, aż pierwsze kwiaty ubarwią przydomową przestrzeń, możesz po prostu kupić lub pomalować kilka doniczek w jaskrawych odcieniach. Wtedy nawet zwykłe zielone zioła będą prezentować się bardzo estetycznie. Dobrym, ekologicznym rozwiązaniem może być również wykorzystanie jako doniczki starych skrzynek, np. po owocach. Odmalowanie takich elementów przy pomocy emalii do drewna Jedynka Drewno i Metal Mat zajmie Ci tylko kilka minut, a efekty długo będą cieszyć oczy.